Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński)

Skąd Dokąd

Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Szczytno położone jest w województwie warmińsko – warmińskim, na granicy dwóch pojezierzy: olsztyńskiego i mrągowskiego. W pobliżu znajdują się: Jedwabno (ok 20 km.), Olsztyn (ok. 49 km.), Mrągowo (ok. 49 km.), Mikołajki (ok. 56 km.), Ostróda (ok 90 km.), Iława (ok. 117 km.)

Jak dojechać?

Portal Dworzec Online udostępnia połączenia do Szczytna z Mrągowa, Olsztyna, Spychowa oraz Warszawy. W trasę do tego miasta wyruszają przewoźnicy: PKS Polonus, PKS Mrągowo, PKS Olsztyn, BUS-KOM PKS, PKS Przasnysz, PKS Mława.

Zabytki

Najważniejsze zabytki Szczytna to ruiny zamku krzyżackiego, Ratusz miejski, w którym mieści się obecnie Muzeum Mazurskie, średniowieczna pompa ssąca czy też budynek sądu z 1867 roku. W mieście warto zwiedzić także neogotycki Kościół Wniebowzięcia NMP, Kościół ewangelicko - augsburski wybudowany w 1718 roku oraz chatę mazurską.

Atrakcje

Szczytno leży nad dwoma jeziorami: Domowym Dużym, nazywanym także Długim, i Domowym Małym. Nad jeziorami znajduje się wiele zajazdów, hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych. Jezioro Domowe Małe, od zachodu otoczone jest parkiem miejskim i bulwarami z licznymi restauracjami oraz barami. Nie mniej ciekawie zagospodarowane jest jezioro Domowe Duże, na którego brzegu mieści się plaża miejska, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac, boiska, molo oraz ścieżka okrążająca jezioro.

Ciekawostki

Jak mówi legenda, polska nazwa miasta związana jest ze szczytami tarcz rycerskich, z których wyrabiania słynęli tamtejsi rzemieślnicy. Ale swój wkład mieli również bartnicy, czyli ówcześni pszczelarze, od których pochodzi nazwa jednej z dzielnic miasta, Bartnej Strony.

Przewoźnicy

PKS Polonus, PKS Mrągowo, PKS Olsztyn, BUS-KOM PKS, PKS Przasnysz, PKS Mława.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy znajduje się przy ulicy Polska 26. Na terenie dworca funkcjonują się kasy czynne w godzinach: 7.30-15.30.

Zakup biletów online