Szklarska Poręba (woj. dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Skąd Dokąd

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Szklarska Poręba to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim. Miasto położone jest w dolinie rzeki Kamiennej, a także dwóch jej dopływów Kamieńczyka oraz Szklarki. Szklarska Poręba, położona w pięknej okolicy, oddalona jest innych miasta następująca ilością kilometrów: Gdańsk 685 km; Lublin 610 km; Warszawa 484 km; Kraków 384; Katowice 308; Wrocław 132 km.

Jak dojechać?

Do Szklarskiej Poręby można dojechać samochodem. Należy wtedy skorzystać z drogi krajowej numer 3 lub autostrady E65. Najlepiej jednak do miasta dojechać za pomocą połączenia PKP lub połączenia PKS. Do Szklarskiej Poręby bezpośrednio kursują pociągi między innymi z Wrocławia, Jeleniej Góry, Warszawy oraz Gdyni i Poznania. Ponadto Szklarska Poręba ma bardzo dobre połączenia autobusowe. Takie połączenia w Szklarskiej Porębie obsługiwane są zarówno przez firmy miejskie, jak i prywatnych przewoźników.

Zabytki

Spędzając czas w Szklarskiej Porębie koniecznie należy zobaczyć willę, wewnątrz, której znajduje się Muzeum Mineralogiczne. W miejscu tym można zobaczyć skamieniałości oraz minerały pochodzące z czasów dinozaurów. Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się w Szklarskiej Porębie jest Młyn św. Łukasza. Budynek powstał w 1870 roku, a w latach 1920 – 1922 został odbudowany po poważnym pożarze. Obecnie ten historyczny budynek jest zajazdem, w którym mieszczą się pokoje gościnne oraz karczma.

Atrakcje

W Szklarskiej Porębie znajduje się Leśna Huta. Jest to zakład, w którym na oczach zwiedzających wykonywane są ręcznie różnego typu szkła barwione. W Leśnej Hucie wytwarza się między innymi wazony, naczynia i ozdoby.

Ciekawostki

Odwiedzając Szklarską Porębę koniecznie trzeba zobaczyć Chybotka. Jest to kilkumetrowa skała składająca się z kilku granitowych bloków. Kamień najwyżej położony ma średnicę około czterech metrów i bez problemu można nim chybotać. Stąd nazwa tego miejsca.

Przewoźnicy

Jednym z głównych przewoźników w mieście jest PKS Jelenia Góra. Poza tym na stałych trasach kursują autobusy takich firm, jak Ro-Ko, PKS Polonus, a także prywatny przewoźnik Krycha.

Dworce i przystanki

W Szklarskiej Porębie funkcjonuje pięć stacji kolejowych. Ponadto znajduje się tutaj tunel kolejowy, przez który przebiega kolej łącząca Polskę oraz Czechy. Jest to tak zwana Kolej Izerska. Dworzec autobusowy w Szklarskiej Porębie mieści się przy ulicy 1 Maja 5. Bilety na wszystkie połączenia można kupić w dworcowych kasach, a także w kasach znajdujących się na dworcach PKP. Poza pociągami i autobusami w mieście świetnie funkcjonuje komunikacja miejska. Jej rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnych stronach internetowych miasta.

Zakup biletów online