Tarczyn (woj. mazowieckie, powiat piaseczyński)

Skąd Dokąd

Białobrzegi (woj. mazowieckie, powiat białobrzeski)

Drzewica (woj. łódzkie, powiat opoczyński)

Grójec (woj. mazowieckie, powiat grójecki)

Końskie (woj. świętokrzyskie, powiat konecki)

Nowe Miasto nad Pilicą (woj. mazowieckie, powiat grójecki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Białobrzegi (woj. mazowieckie, powiat białobrzeski)

Drzewica (woj. łódzkie, powiat opoczyński)

Grójec (woj. mazowieckie, powiat grójecki)

Końskie (woj. świętokrzyskie, powiat konecki)

Nowe Miasto nad Pilicą (woj. mazowieckie, powiat grójecki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Tarczyn to miasto znajdujące się w województwie mazowieckim. Przez Tarczyn przepływa rzeka Tarczynka. Prawa miejskie zostały nadane miastu w 1353 roku. Po upadku powstania styczniowego w roku 1870, Tarczyn stracił swoje prawa miejskie. Dopiero po 134 latach, w styczniu 2003 roku odzyskał je ponownie. Tarczyn znajduje się w następującej kolejności od innych, dużych miast Polski: Szczecin 562 km; Lublin 185 km; Katowice 294 km; Kraków 262 km; Warszawa 34 km.

Jak dojechać?

Do Tarczyna można dojechać za pomocą połączenia PKP. Przez miasto przebiega linia kolejowa łącząca Łuków ze Skierniewicami. Ponadto przez Tarczyn biegnie droga międzynarodowa o numerze E 77. Do Tarczyna można również dojechać za pomocą połączenia PKS. Bardzo często kursują tutaj autobusy z Grójca, Krakowa i Katowic. Najlepsze połączenie Tarczyn posiada z Warszawą, od której dzielą go zaledwie 34 kilometry.

Zabytki

Odwiedzając Tarczyn należy zwiedzić kościół św. Mikołaja Biskupa. Pochodzi on z XVI wieku i zbudowany jest w stylu gotyckim. Ponadto warto udać się do modrzewiowego kościółka pochodzącego z 1538 roku, który znajduje się niedaleko, bo w Rembertowie. Poza obiektami sakralnymi miejscem obowiązkowej wizyty jest tarczyński rynek.

Znajdują się na nim piękne, odrestaurowane kamieniczki i bardzo oryginalna fontanna. Planując dłuższą wycieczkę można skorzystać z uroków natury, między innymi z lasów Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

Atrakcje

Ogromną atrakcją Tarczyna jest funkcjonująca od 1898 roku kolejka wąskotorowa, która łączy Tarczyn z Grójcem oraz Warszawą. Kolejka jest najcenniejszym zabytkiem techniki znajdujących się w Tarczynie. Jest to jeden z ostatnich, ocalałych jeszcze zabytków kolejnictwa wąskotorowego w Polsce.

Ciekawostki

Tarczyn to miasto znane fanom serialu Złotopolscy. Tutaj, w latach 1997 – 2010 kręcone były sceny i całe odcinki tego popularnego serialu obyczajowego.

Przewoźnicy

Na terenie Tarczyna główną i jedyną firmą zajmująca się przewozem osób jest PKS Grójec. Rozkład jazdy tego przewoźnika można sprawdzić na stronie internetowej. Rozkład dostępny jest także na każdym przystanku tas, na tablicach ogłoszeń oraz w Urzędzie Miejskim w Tarczynie.

Dworce i przystanki

W Tarczynie znajdują się cztery przystanki autobusowe. Połączenia autobusowe stale zatrzymują się na Koloni, przy ulicy Warszawskiej, Stępkowskiego oraz Szarych Szeregów. Bilety na wszystkie połączenia można kupić u konkretnego przewoźnika lub w Tarczynie przy ulicy Warszawskiej. W tym miejscu znajduje się punkt sprzedaży. W Tarczynie znajduje się także stacja kolejki wąskotorowej.

Zakup biletów online