Tarnobrzeg (woj. podkarpackie, powiat tarnobrzeg)

Skąd Dokąd

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Muszyna (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Niebylec (woj. podkarpackie, powiat strzyżowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Medyka (woj. podkarpackie, powiat przemyski)

Muszyna (woj. małopolskie, powiat nowosądecki)

Niebylec (woj. podkarpackie, powiat strzyżowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Tarnobrzeg jest miastem powiatowym województwa podkarpackiego. Leży w Kotlinie Sandomierskiej, nad rzeką Wisłą. Niedaleko Tarnobrzegu znajdują się takie miasta jak: Sandomierz (ok. 16 km), Stalowa Wola (ok. 29 km), Mielec (ok. 40 km), Ostrowiec Świętokrzyski (ok. 73 km), Rzeszów (ok. 74 km), Leżajsk (ok. 76 km), Busko-Zdrój (ok. 85 km), Tarnów (ok. 89 km), Starachowice (ok. 92 km), Kielce (ok. 104 km).

Jak dojechać?

Do Tarnobrzegu można dojechać autobusami z Gdańska, Niebylca, Ustrzyków Dolnych i Warszawy.

Zabytki

W Tarnobrzegu znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Zamek Dzikowski, Zespół klasztorny OO. Dominikanów, Pomnik Bartosza Głowackiego, dawne Kasyno Mieszczańskie, dawny spichlerz dworski, dawny browar Tarnowskich.

Atrakcje

Jedną z atrakcji Tarnobrzegu jest Zamek Dzikowski, który był unikatową rezydencją wybudowaną przez hrabiego Tarnowskiego herbu Leliwa na początku XV wieku. W latach 1834–1836 został przekształcony w muzeum. W Kolekcji Dzikowskiej znalazły się: galeria malarstwa europejskiego z okresu od XVI do XVIII wieku (obrazy Rembrandta, Van Dycka, Sustermansa, Tycjana, Veronese"a, Carracich), biblioteka starodruków (m.in. rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza) oraz archiwum rodowe, a także cenne pamiątki po bohaterach narodowych Polski, m.in. Janie Tarnowskim, Józefie Poniatowskim i Napoleonie Bonapartem.

Zbiory zamkowe słynęły z obrazów a także z rękopisu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Niestety w grudniu 1927 roku zamek spłonął. Został odbudowany w stylu barokowym. Dziś jest siedzibą Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu.

Ciekawostki

Nazwa miasta pochodzi od jego fundatorów – rodu szlacheckiego Tarnowskich. Wariant Tarnobrzeg zwyciężył z innymi propozycjami: Tarnodwór, Nowo Dwór czy Nowy Tarnów. Jednakże do XX wieku okoliczna ludność częściej używała nazw Dzików i Miechocin.

Jezioro Tarnobrzeskie jest jednym z najczystszych jezior w naszym kraju. Zbiornik wodny został utworzony poprzesz zalanie wodą z Wisły wyrobiska po kopalni siarki. W latach 2008-2011 odbywał się tam festiwal piosenki żeglarskiej Nowy Brzeg – Nowa Fala, połączony z regatami.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS Tarnobrzeg, PKS Polonus i Neobus.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Mickiewicza 40. Bilety można nabyć w kasie biletowej.

Zakup biletów online