Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie, powiat tomaszowski)

Skąd Dokąd

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Lwów (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Tomaszów Lubelski jest miastem powiatowym w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego. Położone jest nad rzeką Sołokiją na Roztoczu Środkowym. Od stolicy województwa lubelskiego – Lublina, oddalony jest o około 120 km, natomiast bliżej znajdują się takie miasta jak: Zamość (ok. 36 km.), Zwierzyniec (ok. 40 km.), Krasnobród (ok. 19 km.), Hrubieszów (ok. 59 km.), Biłgoraj (ok. 60 km.), a także przejście graniczne z Ukrainą Hrebenne – Rawa Ruska (ok. 23km.).

Jak dojechać?

Połączenia autobusów do Tomaszowa Lubelskiego wykonywane są z: Horyńca Zdrój, Lublina, Tarnopola i Warszawy. Natomiast z Tomaszowa Lubelskiego możemy udać się w podróż do: Horyńca Zdrój, Warszawy, a także ukraińskich miast: Lwów, Mikołajew, Morszyn, Tarnopol i Truskawiec.

Zabytki

Tomaszów Lubelski jest klasycznym styku kultur, dlatego do jego najbardziej interesujących zabytków należą świątynie: rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP wraz z cudownym obrazem Matki Boskiej Tomaszowskiej oraz cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja. Ważnym punktem zwiedzania Tomaszowa jest Muzeum Regionalne im. Janusza Petera z ekspozycjami przedstawiającymi pradzieje regionu, historię miasta i okolic oraz ludową kulturę regionu. Miejscami wartymi odwiedzenia są także: dawna siedziba straży ogniowej, a dzisiaj Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, rynek wraz z kamieniczkami z XIX i XX wieku czy cmentarz żydowski

Atrakcje

Szlaki turystyczne wiodące przez teren Tomaszowa Lubelskiego prowadzą do trzech parków krajobrazowych: Krasnobrodzki, Południoworoztoczański i Puszczy Solskiej, w których to można poznać walory kulturowe i przyrodnicze.

Ciekawostki

Założycielem miasta był Jan Zamoyski i początkowo od jego herbu - „Jelita”, nazywało się ono Jelitowo. Po narodzinach pierworodnego syna hetmana, Tomasza, została zmieniona na nazwa miasta na Tomaszów. W XVII wieku miasto występowało pod nazwą Tomaszów Ordynacki, a obecna nazwa funkcjonuje od XIX wieku.

Układ miasta oparty na planie sześcioboku, którego centrum stanowi czworoboczny rynek jest najprawdopodobniej dziełem włoskiego architekta Bernardo Morando, który wcześniej zaprojektował również Zamość.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy kursujący na tej trasie to: Agnieszka Sierecka, Ewe-Trans, ALBATROS Sp. z o.o., Irena Stec Biuro Podróży i Usług Turysty.

Dworce i przystanki

Połączenia PKS z Tomaszowa Lubelskiego wykonywane są z dworca przy ulicy Zamojskiej 9. Znajdziemy tam informację zawierające rozkład jazdy i bilety.

Zakup biletów online