Umań (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Czerkasy (woj. Ukraina, powiat -)

Częstochowa (woj. śląskie, powiat częstochowa)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Geniczesk (woj. Ukraina, powiat -)

Koszalin (woj. zachodniopomorskie, powiat koszalin)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Mariupol (woj. Ukraina, powiat -)

Mikołajów (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Słupsk (woj. pomorskie, powiat słupsk)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Zielona Góra (woj. lubuskie, powiat zielona góra)

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Czerkasy (woj. Ukraina, powiat -)

Częstochowa (woj. śląskie, powiat częstochowa)

Mikołajów (woj. Ukraina, powiat -)

Odessa (woj. Ukraina, powiat -)

Połtawa (woj. Ukraina, powiat -)

Ustka (woj. pomorskie, powiat słupski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Uman (na polskich mapach pojawia się spolszczona nazwa - Humań) jest miastem w środkowej części Ukrainy, w obwodzie czerkaskim, liczącym w 2004 roku 88 730 mieszkańców. Miasto jest położone w malowniczym dorzeczu Bohu przy połączeniu rzek Kamionki i Umanki. Jest oddalone o nieco ponad 200 km od Kijowa. Na południowym zachodzie oddalona o 150 km znajduje się granica z Mołdawią.

Jak dojechać?

Miasto znajduje się na skrzyżowaniu dróg E50, E95 i H16. Można dojechać na przykład z miasta Winnica (160 km), Biała Cerkiew (130 km), Perwomajsk (120 km) lub Kirowohrad (170 km). Odległość między Umanem a Warszawą wynosi 920 km. Połączenia autobusowe z Polski obsługują różne linie autokarów międzynarodowych.

Zabytki

Do najbardziej rozpoznawalnych zabytków należy zamek w Humaniu, który zbudowany w XV w. Pierwotnie pełnił funkcję zamku obronnego. Został wybudowany z drewna, z wieloma basztami, wałami i otoczona fosą. Później został jeszcze bardziej umocniony i stał się imponującą, niezdobytą warownią. Do pięknych zabytków należą również dwie synagogi (Nowobazarna i Starobazarna) oraz Cerkiew prawosławna św. Mikołaja.

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji jest park Zofiówka. Chociaż była bardzo zniszczona to nadal posiada wiele uroku. Odwiedza ją wiele tysięcy ludzi rocznie. Zajmuje obszar 150 ha. Znajdują się w nim dwa sztuczne stawy - jeden z fontanną, drugi ze sztuczną wyspą. Park jest wyjątkowo urokliwym miejscem poprzecinanym alejkami spacerowymi wijącymi się między kanałami, fontannami, kaskadami, rumowiskami skalnymi czy sztucznymi grotami. Można też miejscami znaleźć egzotyczne drzewa i krzewy. Zachwyt mogą wzbudzić altany lub marmury i gotowe rzeźby sprowadzone prosto z Francji i Włoch.

Ciekawostki

Historia miasta rozpoczęła się na początku siedemnastego wieku, będąc posiadłością rodu Kalinowskich. Była wtedy silną twierdzą polską, niestety kilkakrotnie zdobywana przez Kozaków. Z miastem jest związanych sporo osób polskiego pochodzenia, na przykład znana poetka i nauczycielka Irena Sandecka.

Przewoźnicy

Połączenia międzynarodowe z Ukrainą, które zapewniają dojazd do Uman to między innymi: Ewe-Trans (połączenie z Gdańska), Openline (połączenie z Lublina), Stetsyk Taras (połączenie z Poznania). Każde z tych połączeń jedzie przez Warszawę.
Bilety warto wcześniej rezerwować za pomocą naszego portalu Dworzec Online

Dworce i przystanki

Głównym dworcem jest dworzec autobusowy, ul. Kijewska (Kievskaya) 1. Bilety można zakupić przez internet w naszym serwisie lub bezpośrednio na dworcu

Zakup biletów online