Ustrzyki Dolne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Lokalizacja

Ustrzyki Dolne to malownicza miejscowość położona w województwie podkarpackim, która leży nad rzeką Strwiąż. Jeszcze do połowy XX wieku miasto należało do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, zostało wtrącone do Polski dopiero w ramach umowy o zmianie granic.

Ustrzyki Dolne są znane z wielu zabytków historycznych oraz pięknych, górskich terenów, które zachwycają turystów zarówno latem, jak i zimą.

Jak dojechać?

Do Ustrzyków Dolnych można dojechać autobusem z Warszawy. Istnieją również połączenia PKS w drugą stronę, na trasie Ustrzyki Dolne-Warszawa.

Zabytki

W Ustrzykach Dolnych znajduje się wiele interesujących zabytków historycznych. Jednym z nich jest neogotycki kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Królowej Polski, zbudowany na początku XX wieku. Wewnątrz świątyni znajduje się ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem datowana na drugą połowę XVII wieku. Wielu turystów przyciąga również murowana cerkiew grekokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Bożej, która kiedyś była magazynem materiałów budowlanych, a także dawna cerkiew na Strwiążku.

Ponadto będąc w Ustrzykach Dolnych warto zwiedzić budynek dawnej synagogi, stary żydowski cmentarz oraz sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Duże zainteresowanie budzi także stacja kolejowa zbudowana w 1872 roku.

Atrakcje

W całym województwie podkarpackim to właśnie tutaj jest najbardziej rozbudowana infrastruktura narciarska. Nieopodal znajduje się Stacja Narciarska Gromadzyń, czyli pierwszy linowy wyciąg, który powstał w 1962 roku. Z pewnością wszyscy fani sportów zimowych znajdą tutaj raj na ziemi, zaś latem na szczycie góry można podziwiać przepiękną panoramę Podkarpacia. Turyści chwalą sobie również Stację Narciarską Laworta, trasy biegowe na górze Żuków oraz wyciągi orczykowe na Małym Królu. Dla entuzjastów innych rodzajów sportu w Ustrzykach Dolnych znajduje się również kompleks basenowo-rekreacyjny.

Osobom, które cenią sobie rozrywkę z domieszką historii idealnym miejscem do odwiedzenia będzie muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego - jedno z największych muzeów przyrodniczych w kraju.

Ciekawostki

W Ustrzykach Dolnych znajduje się bardzo wiele świątyń i wspólnot wyznaniowych. Do najważniejszych należą: Kościół rzymskokatolicki, Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, a także chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe między Warszawą a Ustrzykami Dolnymi realizuje dwóch zaufanych i cenionych przewoźników autobusowych: Neobus oraz PKS Polonus. Oferują oni komfortowe i bezpieczne przejazdy na trasie z oraz do Ustrzyk Dolnych.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Ustrzykach Dolnych znajduje się przy ulicy Dworcowej 1. Bilety można zakupić w kasie biletowej bądź przez nasz serwis.

Zakup biletów online