Wałbrzych (woj. dolnośląskie, powiat wałbrzych)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Wałbrzych to piękne, IX-wieczne miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim. Leży w pasmie cudownych Gór Wałbrzyskich, nad rzeką Pełcznicą. Jest często odwiedzanym miejscem w Sudetach Środkowych i nieustannie zachwyca turystów swoim urokiem.

Jak dojechać?

Do Wałbrzycha bez problemu dojedziemy z wielu miast na terenie Polski (Kołobrzeg, Koszalin, Mielno, Międzyzdroje, Słupsk, Ustka, Warszawa, Zamość), a także zagranicznych (Charków, Chmielnicki). Dodatkowo istnieją jeszcze połączenia autobusowe z Wałbrzycha do Truskawca na Ukrainie. Rozkład jazdy autobusów dostępny jest na naszej stronie internetowej Dworca Online.

Zabytki

Wałbrzych to miasto historyczne, w którym nie brakuje zabytków wartych zobaczenia. Będąc w tych okolicach przede wszystkim trzeba odwiedzić Książ - trzeci co do wielkości zamek w Polsce.

Jego zabytkowe wnętrza oraz park z fontannami znajdujący się na zewnątrz zapierają dech w piersiach. Wśród innych zabytków Wałbrzycha można wyróżnić klimatyczne stare kamienice, kościoły i pałace. Na uznanie zasługuje również piękny wałbrzyski Rynek.

Atrakcje

Wśród atrakcji tego miasta znajduje się Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Zostało ono zlokalizowane na terenie byłej kopalni i prezentuje bogatą historię oraz tradycje ziemi wałbrzyskiej.

Będąc w Wałbrzychu koniecznie trzeba odwiedzić także najstarszą w Polsce Palmiarnię, która została zbudowana przez Jana Henryka XV Hochberga, będącego właścicielem Pszczyny i Zamku Książ. Innymi ciekawymi miejscami są: Muzeum Porcelany, Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, Mauzoleum, a także Stado Ogierów Książ.

Ciekawostki

Z Wałbrzychem związanych jest wiele znanych osób, między innymi: aktorka Renata Dancewicz, kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski, oszczepnik Edward Szczepanek oraz pisarka i eseistka Olga Tokarczuk. Warto wiedzieć, że Wałbrzych jest również znanym ośrodkiem sportowym, w którym znajduje się kilkanaście klubów, na przykład "Zagłębie" czy "Górnik".

Przewoźnicy

Współpracujemy z wieloma zaufanymi przewoźnikami, którzy w pewny i bezpieczny sposób pomogą Państwu dojechać do/z Wałbrzycha. Wśród nich można wyróżnić: PKS Zamość, PKS Słupsk, PKS Koszalin, PKS Bydgoszcz, PKS Płock, PKS Polonus, PKS w Mławie S.A., Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o., Ukrainian Travel Anna Kiedrowska, Ofp Pankiw W.I. oraz Charkawy Wasyl Iwanowicz.

Dworce i przystanki

Wałbrzyski Dworzec Autobusowy znajduje się przy ulicy Wysockiego 7. Aby sprawdzić połączenia PKS lub nabyć bilety mogą Państwo skorzystać również z opcji dostępnych na naszej stronie internetowej.

Zakup biletów online