Wyszków (woj. mazowieckie, powiat wyszkowski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Wyszków to jedno z większych miast położonych w województwie Mazowieckim. Miasto leży około 55 kilometrów na północny wschód od Warszawy. Położone jest nad Bugiem, na skraju Międzyrzecza Łomżyńskiego, na południu Puszczy Białej. Niedaleko Wyszkowa znajdują się miasta takie jak: Olszanka, Rybienko Nowe, Rybienko Stare, Błonie czy Rozalin.

Jak dojechać?

Do Wyszkowa dostaniemy się drogą międzynarodową E67, a także obwodnicą Wyszkowa, która jest bezpośrednim połączeniem z trasą S8. Ponad to, do miasta prowadzą połączenia autobusowe z Ciechanowca, Giżycka, Ostrołęki, Ostrowa Mazowieckiego, Suwałk czy Warszawy. Platforma Dworzeconline.pl współpracuje z przewoźnikami, kursującymi na tych trasach, którzy prezentują aktualny rozkład jazdy.

Zabytki

Wyszków charakteryzuje się zabytkami znanymi z historycznych wydarzeń, a także interesującymi pod kątem architektonicznym. Do najbardziej interesujących zabytków należą między innymi: Obelisk Wazów, Kościół św. Idziego z 1793 roku w stylu klasycystycznym, Pałac w Rybienku Starym, Browar z XIX wieku, Stróżówka pałacowa w stylu neogotyckim z połowy XIX wieku oraz Willa z kresu międzywojennego.

Atrakcje

Wyszków i okoliczne miejscowości kryją szereg atrakcji typowo turystycznych, a w tym: przyrodniczych, architektonicznych czy krajobrazowych. Wyróżnić można tu ciekawe wioski, budynki czy pomniki. W Wyszkowie warto odwiedzić: Jeziorko Głusza, Puszczę Kamieniecką, rzekę Liwiec czy rzekę Kostrzyń.

Dla zainteresowanych sztuką, godnym polecenia jest Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego, Dwór w Paplinie oraz Pałac w Łochowie. Ten ostatni to XIX-wieczny objekt, który należał kolejno do najbardziej znanych polskich rodów arystokratycznych, takich jak rodzina: Hornowskich, Zamoyskich czy Kurnatowskich. Wnętrza zostały utrzymane do tej pory w stylu neogotyckim.

Ciekawostki

Wyszków to miasto pochodzenia prawdziwego bohatera i przywódcy Powstania w warszawskim Getcie, Mordechaja Anielewicza. Urodził się on w 1919 roku, a miejscu jego zamieszkania postawiono pomnik upamiętniający jego zasługi.

Przewoźnicy

Na trasie do Wyszkowa kursują przewoźnicy oferujący połączenia PKS, tacy jak: PKS Ostrołęka, PKS Zambrów, PKS w Mławie S.A., PKS Suwałki, Arriva Bus Transport Polska Sp. z o. o. Oddział w Bielsku Podlaskim, Kaczmarczyk czy PKS Mrągowo Sp. z o.o.

Dworce i przystanki

Dworzec Autobusowy Wyszków - Dworzec PKS, znajduje się przy ulicy Okrzei 106. Kasy biletowe otwarte są w dni powszednie, a bilety sprzedawane w godzinach 7:00-15:00. Dworzec kolejowy PKP w Wyszkowie, znajduje się przy ulicy Stefana Okrzei 93.

Zakup biletów online