Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Skąd Dokąd

Kraków (woj. małopolskie, powiat kraków)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Kraków (woj. małopolskie, powiat kraków)

Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyn)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Zakopane położone jest w województwie małopolskim i jest siedzibą powiatu tatrzańskiego. Geograficznie natomiast znajduje się w Kotlinie Zakopiańskiej, u podnóża Tatr. W mieście natkniesz się zapewne na kilka potoków, które zasilają rzekę Zakopiankę będącą jednocześnie dopływem Białego Dunajca. Nieoficjalnie zwane jest zimową stolicą Polski.

Jak dojechać?

Dzięki dużej atrakcyjności turystycznej Zakopanego, jest ono doskonale skomunikowane z większością miast w Polsce. Można tu dojechać z tak odległych miejscowości, jak Gdynia, Hel, czy Kołobrzeg, a także Kraków, Lublin, Łódź, Sieradz, Ustka, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra.

Zabytki

Choć Zakopane nie może pochwalić się tak wieloma zabytkowymi atrakcjami, jak inne Polskie miasta, to jednak wielbiciele historii znajdą tu kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Wśród nich znajdują się między innymi: Willa Bajka (ul. Sienkiewicza 12c) - powstała na początku XX wieku z inicjatywy późniejszego burmistrza Leopolda Winnickiego, dzięki któremu Zakopane zyskało w 1933 roku prawa miejskie.

Czerwony Dwór - willa powstała w 1902 roku (ul. Kasprusie 27), a wpisujący się w historię miasta dzięki temu, że korzystali z niego wybitni artyści, tacy jak Artur Rubinstein, Karol Szymanowski, Irena z Łukowskich Goszczyńska, czy Stefan Żeromski. Dom pod Jedłami - to jeden z największych i najpiękniejszych domów powstałych zgodnie ze stylem zakopiańskim. Jego wysoka podmurówka nadaje mu charakter zamku, którego projekt wykonał Stanisław Witkacy. Dwór Tatrzański (ul. Krupówki 12) powstały w 1881 roku wg projektu Karola Zaremby. Harenda - miejsce kultowe, w którym ostatnie dni swojego życia spędził Jan Kasprowicz. Zatrzymywali się tu również Witkacy, Gombrowicz, Szymanowski i Worcell. Obecnie jest to muzeum Jana Kasprowicza

Atrakcje

Główną atrakcją Zakopanego jest oczywiście sąsiedztwo Tatr i innych pasm górskich, które każdego roku przyciągają tu dziesiątki tysięcy turystów. Miasto nastawione jest na spełnianie wielu ich oczekiwań i wciąż rozbudowuje bogatą ofertę turystyczną. W sezonie zimowym można tu pojeździć na nartach, a w letnim wybrać się na wyprawę wieloma górskimi szlakami pieszymi i rowerowymi.

Ciekawostki

Zakopane jest najwyżej położonym geograficznie polskim miastem. Legenda głosi, że nazwa Zakopane powstała dzięki pierwszemu osadnikowi, który wybrał to miejsce na swoją siedzibę. Ludzie go odwiedzający nazwali polanę, na której mieszkał nazwą Kopana, a określając miejsce jego zamieszkania mawiali, że mieszka "Za Kopanem".

Przewoźnicy

Połączenia do Zakopanego obsługują m.in:
- PKS Białystok,
- PKS Ciechanów,>br> - PKS Polonus,
- PKS w Mławie
- PKS Mrągowo,

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy znajduje się w Zakopanem na ulicy Kościuszki 23 (kontakt: 666 396 090). Dostępny jest na nim szczegółowy rozkład jazdy i wszystkie połączenia autobusowe.

Bez problemu kupisz tu również bilety na konkretne przejazdy. Po najbliższej okolicy i w relacjach dalekobieżnych można się również poruszać dzięki autobusom prywatnych przewoźników, takich jak Szwagropol, Majer Bus, Max Bus, Polski Bus i Trans Kos. Połączenia pks są więc dostępne dla wielu osób, które chciałyby się tu dostać w sezonie lub poza nim.

Zakup biletów online