Zambrów (woj. podlaskie, powiat zambrowski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Zambrów to nieduże miasto w województwie podlaskim, leżące na obszarze Mazowsza. Niedaleko Zambrowa znajdują się takie miasta jak: Wysokie Mazowieckie (ok. 21,1 km.), Łomża (ok. 26,7 km.), Ostrów Mazowiecka (ok. 31,8 km.), Nowogród (ok. 40,9 km.), Ostrołęka (ok. 60,5 km.), Wyszków (ok. 70,5 km.), Białystok (ok. 73,2 km.), Bielsk Podlaski (ok. 78,6 km.).

Jak dojechać?

Do Zambrowa istnieją regularne dalekobieżne połączenia autobusowe z Warszawy, Białegostoku, Olsztyna. Bez przeszkód dojedziemy tu z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej, Wysokiego Mazowieckiego, Ostrołęki, Brańska, Ciechanowca, Czyżewa, Giżycka i Siemiatycz i innych pobliskich miejscowości. Można znaleźć również bezpośrednie połączenie do Władysławowa w sezonie letnim.

Zabytki

Do najbardziej charakterystycznych zabytków stanowiących wizytówkę Zambrowa zaliczyć można szczególnie Kościół Świętej Trójcy, Kompleks 28 koszarowych, magazynowych i gospodarczych budynków wojskowych wybudowanych między 1885, a 1900 rokiem, Cmentarz rzymskokatolicki z drewnianą kaplicą z 1795 roku, Cmentarz żydowski oraz cmentarz wojenny żołnierzy i jeńców radzieckich.

Atrakcje

Ciekawymi miejscami wartymi zobaczenia jest Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie ze znaleziskami z obrębu miasta oraz gminy, kompleks zieleni miejskiej nad zalewem wraz z parkiem „Księży lasek”, pływalnia miejska „Delfin”, a także zabytkowy Dwór Woyczyńskich w pobliskiej wsi Poryte-Jabłoń.

Zaledwie 4 kilometry od miasta znajduje się Ścieżka Przyrodnicza przy rezerwacie „Grabówka” (w samym tylko powiecie mieszczą się w sumie cztery rezerwaty „Dębowe Góry", Wizna I i Wizna II oraz wspomniana już Grabówka).

Ciekawostki

Nazwa miasta Zambrów pochodzi od staropolskiego słowa „ząbr”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza miejsce pobytu żubrów. Żubr jest symbolem miasta widniejącym na herbie. Od 13 września roku 2009, na terenie gminy corocznie odbywa się pamiątkowa inscenizacja „Bitwy o Zambrów”, w której w 1939 roku zginęło 400 żołnierzy i oficerów 71 Pułku Piechoty w trakcie walki z Niemcami.

W Zambrowie w celu uczczenia pamięci jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu, zostało posadzone 13 „Dębów Pamięci”. W rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II odbywa się Marsz Światła, w którym bierze udział kilka tysięcy mieszkańców.

Przewoźnicy

Przejazdy do i z Zambrowa obsługują przewoźnicy autobusowi PKS Zambrów, PKS Białystok, a rozkład jazdy znajdziemy w wyszukiwarkach połączeń oraz rozkładzie jazdy na Dworcu Online.

Bilety również do kupienia poprzez wyszukiwarkę połączeń Dworca Online.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy, na którym nabędziemy bilety na połączenia PKS, mieści się przy ulicy Mazowieckiej 2.

Zakup biletów online