Zamość (woj. lubelskie, powiat zamość)

Skąd Dokąd

Berlin (woj. Niemcy, powiat -)

Hrubieszów (woj. lubelskie, powiat hrubieszowski)

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Berlin (woj. Niemcy, powiat -)

Hrubieszów (woj. lubelskie, powiat hrubieszowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Zamość to piękne i zabytkowe miasto znajdujące się w województwie lubelskim. Często bywa nazywane "perłą renesansu" z uwagi na unikalny i niezwykły zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To jeden z głównych ośrodków kulturalnych, turystycznych i edukacyjnych nie tylko Zamojszczyzny, ale także całej Lubelszczyzny.

Jak dojechać?

Do Zamościa można dojechać z wielu miast na terenie całego kraju, między innymi są to: Warszawa, Ustka, Tomaszów Lubelski, Słupsk, Lublin oraz Horyniec Zdrój. Istnieją również połączenia autobusowe do Zamościa z miast ukraińskich, takich jak: Kamieniec Podolski, Krzemieńczuk, Łuck czy Tarnopol.

Z kolei z Zamościa można dojechać do tych samych miast z wyjątkiem Lublina, ale za to są dodatkowe połączenia PKS do Nowołyńska na Ukrainie.

Zabytki

Zamość to historyczne miasto, dlatego nie brakuje w nim zabytków. Najwięcej wartych zobaczenia obiektów zlokalizowanych jest na niezwykłym Starym Mieście. Na szczególne uznanie zasługuje majestatyczny Ratusz z 52-metrową wieżą oraz monumentalnymi schodami, a także zaprojektowana przez Bernardo Morando i ufundowana przez Jana Zamoyskiego katedra uznawana za jedną z najpiękniejszych polskich świątyń.

W Zamościu nie brakuje również klimatycznych kamieniczek, historycznych pomników oraz potężnych fortyfikacji. Na wyjątkową uwagę zasługuje rotunda, czyli budowla forteczna wybudowana na wyspie otoczonej przez rozlewiska i bagna w pierwszej połowie XIX wieku.

Atrakcje

Zamość od zawsze był miastem związanym z promowaniem szeroko rozumianej kultury. Obecnie również nie można tutaj narzekać na brak atrakcji, takich jak między innymi liczne krajowe oraz międzynarodowe imprezy muzyczne, teatralne, historyczne, a także związane z innymi dziedzinami sztuki.

Najbardziej znane to Zamojskie Lato Teatralne, Zamojski Festiwal Kultury czy chociażby Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk". W Zamościu funkcjonuje wiele domów kultury, muzeów, kin, a także galerii, które warto odwiedzić.

Ciekawostki

W Zamościu urodziło się wiele znanych osób, między innymi piosenkarz i kompozytor Marek Grechuta, bramkarz i uczestnik EURO 2012 Przemysław Tytoń, a także aktorka filmowa i teatralna Beata Ścibakówna.

Przewoźnicy

Wśród przewoźników autobusowych, którzy szybko, bezpiecznie i pewnie przewiozą Państwa z/do Zamościa są: Przedsiębiorca Mykhalus L.A., TKL Polski Transport Osobowy Sp. z o.o., PKS Zamość, Agnieszka Sieracka, ALBATROS Sp. z o.o., PKS Sokołów Podlaski, AD Euro-Trans Biuro Podróży Andrzej Dept, Vat Voluntavtotrans oraz Irena Stec Biuro Podróży i Usług Turysty.

Bilety do kupienia poprzez wyszukiwarkę połączeń Dworca Online.

Dworce i przystanki

Bilety można nabyć na naszej stronie, gdzie znajduje się również rozkład jazdy, a także w kasie biletowej na dworcu autobusowym zlokalizowanym przy ulicy Hrubieszowskiej 9 w Zamościu.

Zakup biletów online