Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Koszalin (woj. zachodniopomorskie, powiat koszalin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Wejherowo (woj. pomorskie, powiat wejherowski)

Zielona Góra (woj. lubuskie, powiat zielona góra)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Koszalin (woj. zachodniopomorskie, powiat koszalin)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Świebodzin (woj. lubuskie, powiat świebodziński)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Zaporoże, a niegdyś Aleksandrowsk to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej części Ukrainy. Leży nad Dnieprem i liczy przeszło siedemset tysięcy mieszkańców. To duży ośrodek przemysłowy znany głównie z huty Zaporiżstal, a także fabryki samochodów (AwtoZAZ).

Jak dojechać?

Do Zaporoża można dojechać zarówno samochodem jak i komunikacją autobusową międzynarodową.

Bilety do nabycia na Dworcu Online

Zabytki

Zaporoże to bardzo ciekawe, historyczne miasto. Jednym z ważniejszych zabytków o charakterze sakralnym jest Konkatedra Boga Ojca Miłosiernego. Jest ona stosunkowo nowa, ponieważ w 1998 roku została poświęcona ziemia pod przyszły kościół, a rok później poświęcony został kamień węgielny pod budowę. Warto wiedzieć, że świątynia została zaprojektowana przez lokalnych architektów na wzór bazyliki świętego Piotra w Rzymie. W mieście znajduje się także wiele bardzo interesujących pomników. Podziw wzbudzają również przepiękne klasycystyczne domy, które pochodzą z XIX oraz XX wieku.

Jednym z ciekawszych budynków tego typu jest gmach Państwowego Berdiańskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Charakterystycznym elementem zabudowy tego miasta są specyficzne balkony, które mogą przypominać wiszące werandy.

Atrakcje

Jeśli udają się Państwo do Zaporoża na odpoczynek, z pewnością pozytywnie zaskoczy Was piękna plaża i wybrzeże, gdzie znajduje się również lokalny port. Można tutaj zrelaksować się i spędzić miło czas. W Zaporożu znajduje się wiele ciekawych muzeów, które z pewnością stanowią świetną atrakcję zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Należą do nich między innymi: Muzeum Zabytkowych Samochodów i Sprzętu Wojskowego, Muzeum Historii czy Muzeum Regionalne. Będąc w Zaporożu warto odwiedzić także kawiarnię "Stary Park".

To bardzo atrakcyjne miejsce, w którym można dobrze zjeść i spędzić miło czas z całą rodziną. Latem przy kawiarni znajduje się także plac zabaw dla dzieci. Bogactwo smaków, sympatyczna obsługa oraz cudowny klimat tego miejsca z pewnością oczarują każdego.

Ciekawostki

W roku 1969 zaporoskie władze nazwały jedną z miejskich ulic "Wrocławską". W drodze rewanżu władze Wrocławia uhonorowały ukraińskie Zaporoże w taki sam sposób i przemianowały jedną ze swoich ulic na "Zaporoską".

Przewoźnicy

Przewoźnicy, którzy oferują połączenia PKS, są w pełni sprawdzeni, solidni i gwarantują swoim klientom szybkie, ale jednocześnie bezpieczne kursy.

Dworce i przystanki

Rozkład jazdy jest dostępny na naszej stronie internetowej, przez którą mogą Państwo również nabyć bilety na interesujące kursy autobusowe.

Zakup biletów online