Zielona Góra (woj. lubuskie, powiat zielona góra)

Skąd Dokąd

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Mikołajów (woj. Ukraina, powiat -)

Połtawa (woj. Ukraina, powiat -)

Świebodzin (woj. lubuskie, powiat świebodziński)

Winnica (woj. Ukraina, powiat -)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Zielona Góra jest największym miastem województwa lubuskiego w Polsce Zachodniej, położona jest na zboczu doliny rzeki Odry, w miejscu przecinania się Wału Zielonogórskiego. Niedaleko Zielonej Góry znajdują się takie miasta jak: Sulechów (ok. 20,6 km.), Nowa Sól (ok. 25,6 km.), Krosno Odrzańskie (ok. 35,9 km.), Świebodzin (ok. 44 km.), Żary (ok. 45,2 km.), Żagań (ok. 46,4 km.), Wolsztyn (ok. 58,2 km.), Głogów (ok 60,5 km.), Międzyrzecz (ok. 63,6 km.), Leszno (ok. 103 km.).

Jak dojechać?

Do Zielonej Góry dojedziemy z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Przemyśla, Zakopanego, Krakowa, Katowic, Częstochowy, Opola, Kielc, Kudowy Zdroju, Nowej Soli, Jeleniej Góry. Inne połączenia autobusowe, jakie uwzględnia rozkład jazdy, to kursy z miejscowości nadmorskich jak Mrzeżyno, Kołobrzeg, Szczecin, Rewal, Świnoujście.

Zabytki

Do najbardziej charakterystycznych dla miasta zabytków należą: późnogotycka Konkatedra św. Jadwigi, dawny ewangelicki Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, Wieża Łaziebna, znana też jako Wieża Głodowa, Kaplica na Winnicy. Warto wybrać się także na Stare Miasto, by podziwiać ratusz oraz szereg przedwojennych willi.

Atrakcje

Pośród wielu atrakcji, jakich w Zielonej Górze nie brakuje, na szczególną uwagę zasługuje Park Winny na Winnym Wzgórzu, na którego zboczach utworzona została winnica. Na szczycie wzgórza mieści się Palmiarnia z ponad dwustoma, w większości egzotycznymi okazami roślin. Aktywne osoby ucieszą również liczne szlaki spacerowo-rowerowe na obszarze Zielonej Góry oraz okolic.

Ciekawostki

W Zielonej Górze znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Wina, które umożliwia wszechstronne zapoznanie się z etapami rozwoju winiarstwa od czasów średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. W miejskiej Palmiarni znajduje się KronoZegar, dwutonowy, drewniany zegar z kukułką, który jest jednym z największych zegarów w samej tylko Europie. Przy budowie tego unikatowego zegara opierano się na mechanizmie szwajcarskich zegarków, dzięki czemu zegar jest wyjątkowo precyzyjny.

Przewoźnicy

Liczne połączenia PKS z wieloma polskimi miastami, do których dojedziemy bezpośrednio bądź z przesiadką, zapewniają PKSPolonus.

Dworce i przystanki

Dworzec kolejowy, gdzie kupić można bilety PKS, w tym i bilety na przejazdy międzynarodowe znajduje się przy ulicy Dworcowej 27. Kasy czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Zakup biletów online