Żuromin (woj. mazowieckie, powiat żuromiński)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Żuromin jest miastem powiatowym województwa mazowieckiego. Jest położone na Równinie Raciąskiej. Niedaleko Żuromina znajdują się takie miasta jak: Działdowo (ok. 32 km), Sierpc (ok. 34 km), Mława (ok. 36 km), Ciechanów (ok. 65 km), Płock (ok. 69 km), Płońsk (ok. 73 km), Włocławek (ok. 91 km), Gostynin (ok. 94 km), Toruń (ok. 102 km), Pułtusk (ok. 106 km).

Jak dojechać?

Do Żuromina można dojechać autobusami z Działdowa, Ostródy i Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS w Mławie, PKS Polonus, PKS Ostróda.

Rozkład jazdy oraz połączenia PKS można sprawdzić na naszej stronie internetowej, zakup biletów poprzez wyszukiwarkę Dworca Online.

Zabytki

W Żurominie znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Kościół pw. Świętej Trójcy i klasztor poreformacki z XVIII wieku oraz cmentarz żydowski.

Atrakcje

Powiat żuromiński należy do obszaru "Zielonych Płuc Polski". Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku dla miłośników wędkarstwa, grzybiarzy i myśliwych - z uwagi na czyste powietrze i wody oraz okoliczne lasy, pełne grzybów i zwierzyny. W mieście funkcjonuje Żuromirskie Centrum Kultury, w którym odbywają się różne koncerty, spektakle, spotkania filmowe, maratony oraz konkursy plastyczne.

Ciekawostki

Nazwa Żuromin wywodzi się prawdopodobnie od położenia środowiskowego pierwotnej osady. Bowiem powstała ona na jednej z polan w sercu puszczy, na której odpoczywali myśliwi tropiący zwierzęta futerkowe. Pierwotnie nazwa miasta brzmiała: Żeremin, Żyromin i Żeromino. Człon żer- kojarzy się z żerowaniem zwierząt leśnych lub z żeremiami bobrowymi, czyli siedliskami bobrów), których było bardzo dużo. Inna teoria mówi, że nazwa pochodzi od legendarnego założyciela osady o imieniu Żyrosław (Żyrom). W XIX wieku w Żurominie powstała synagoga, która stała przy placu Wolności. Niestety została spalona w 1939 roku. Po zakończeniu wojny w miejscu bożnicy powstał park miejski.

W Żurominie urodzili się m.in. Piotr Małachowski, lekkoatleta rzucający dyskiem, który w 2008 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zdobył srebrny medal oraz Łukasz Teodorczyk, piłkarz grający na pozycji napastnika w reprezentacji Polski oraz w belgijskim klubie RSC Anderlecht.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe do Żuromina oferują następujący przewoźnicy: PKS w Mławie, PKS Polonus, PKS Ostróda.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Lidzbarskiej 25. Bilety można nabyć w kasie biletowej. Przystanki zlokalizowany jest również w Żurominie II (dla połączeń z Warszawy).

Zakup biletów online