Zwoleń (woj. mazowieckie, powiat zwoleński)

Skąd Dokąd

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Radom (woj. mazowieckie, powiat radom)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Radom (woj. mazowieckie, powiat radom)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Lokalizacja

Zwoleń to miasto znajdujące się w województwie mazowieckim. Położone nad rzeką Zwolenką, na Wzniesieniach Południowomazowieckich. Niedaleko Zwolenia znajdują się znane miasta takie jak Radom (ok. 32 km.), czy Lublin (ok. 85 km.).

Jak dojechać?

Zwoleń znajduje się dokładnie na osi dróg krajowych Warszawa - Sandomierz i Radom - Lublin. Bezpośrednie połączenia autobusowe do Zwolenia kierują się na przykład z: Łodzi, Tarnobrzegu, Ciechocinka, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomia, Warszawy lub Wrocławia. Z przesiadką można się dostać szybko między innymi do: Ustrzyk Dolnych, Sanoka, Krakowa, Rzeszowa, Zamościa, Poznania lub Katowic.

Zabytki

Zwoleń słynie z zabytków związanych z poetą Janem Kochanowskim, który w tej miejscowości miał swoje probostwo. Również tu na cmentarzu Jan Kochanowski został pogrzebany i do dziś można znaleźć nagrobek go upamiętniający. Dwa pomniki oraz plac dodatkowo upamiętniają znanego poetę.

Do znanych zabytków ponadto należy kaplica św. Anny, kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XVI wieku, ściana straceń, czy też pomnik św. Jana.

Atrakcje

Najbardziej znaną imprezą kulturalną są coroczne „Imieniny Pana Jana” dedykowane Janowi Kochanowskiemu. Odbywają się one w przedostatnią niedzielę czerwca (pierwsza niedziela wakacji). Uzyskały one uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Mazowsza 2012 roku.

Warto również odwiedzić muzeum regionalne i zapoznać się z materiałami na wystawach. Zawczasu można też sprawdzić co dzieje się w Domu Kultury - organizowanych jest tam wiele niewielkich atrakcji regionalnych. Podsumowując: wielowiekowa historia, tradycje ludowe, które są nieprzerwanie kultywowane, stanowią najcenniejszy walor miasta.

Ciekawostki

W podziemiach kościoła parafialnego znajdują się szczątki Jana Kochanowskiego wraz z rodziną oraz Owadowskich, spokrewnionych z Kochanowskimi. Najprawdopodobniej zostały tam przeniesione po ówczesnym pochowaniu w Lublinie.

W 1834 roku była wybudowana synagoga żydowska. Niestety została zniszczona w wyniku pożaru po bombardowaniu miasta we wrześniu 1939 i następnie rozebrana.

Przewoźnicy

Przewoźnicy współpracujący z platformą Dworzec Online.pl, udostępniający swoje połączenia: PKS Polonus, PKS Tarnobrzeg, PKS Ostrowiec Świętokrzyski i PKS Kozienice. Bilety oraz aktualny rozkład jazdy każdego z tych przewoźników można znaleźć na stronie.

Dworce i przystanki

W Zwoleniu znajduje się tylko dworzec PKS, na ulicy Stanisława Moniuszki 2. Dodatkowy przystanek znajduje się na ulicy Perzyny.

Zakup biletów online